MARSZ PAMIĘCI I ŻYCIA W KRAKOWIE

11 września 2016 roku godz. 16.00

Jesteśmy Polakami, mieszkańcami Krakowa. Żyjemy w mieście o wielowiekowej spuściźnie bogactwa kulturowego. Nie uczyniliśmy go będąc monolitem społecznym. Kilkaset lat temu przybyli do nas Żydzi – szukając schronienia i bezpieczeństwa.. dając w zamian światłą myśl, pracę, odmienność tradycji religijnej!

Chcielibyśmy upamiętnić ich obecność między nami! Wyrazić wdzięczność za każdy owoc życia na tej ziemi. Za wszystko, co potrafimy dostrzec, nazwać, uwypuklić; ale również za dary ukryte przed naszymi oczyma.. one także wpłynęły na miasto i zmieniły jego dzieje. Jesteśmy pokoleniem, któremu nie było dane doświadczyć wspólnego życia na polskiej ziemi, a jednak odczuwamy rodzaj pustki, tęsknoty i ciszy…

Postanowiliśmy, wspólnie z grupą chrześcijan – Polaków i Niemców, zorganizować marsz jako znak pamięci o żydowskich mieszkańcach Krakowa, którzy przez stulecia razem z naszymi przodkami tworzyli to miasto. Pragniemy, aby ten akt był wyrazem naszej pokuty za dotychczasowy stosunek ogółu chrześcijan do Żydów. Jednocześnie marzymy, aby wybrzmiała z nas radość, że ONI SĄ naszymi „starszymi braćmi w wierze” – a my czerpiemy z ich dziedzictwa mądrości oraz nadziei! Poprzez marsz chcemy zaświadczyć, że pamiętamy o wspólnej historii. Zarówno o tym, co było w niej szlachetne i piękne, jak i o tym,
co niechlubne i podłe: o krzywdach, niesprawiedliwości, o niewinnie przelanej krwi.

Na czas marszu wybraliśmy hebrajski miesiąc elul. Żydowski czas pokuty, refleksji przed nadchodzącym Nowym Rokiem.. Przygotowanie do zupełnie innego, oczyszczonego.. uświęconego momentu.. Miesiąc Elul w kalendarzu gregoriańskim tego roku przypada na wrzesień. To również ważna rocznica – rozpoczęcia II wojny światowej. Wydarzenia, które dramatycznie zmieniło sytuację Żydów w Europie.

Marsz Pamięci i Życia odbędzie się 11 września 2016 roku, tj. 8 elul 5776 roku. Rozpoczynamy od godz. 16.00 zgromadzeniem na dziedzińcu Collegium Maius. Stamtąd wyruszymy ul. Jagiellońską trasą, na której planujemy kilka przystanków, aby pochylić się nad historią Żydów i wydarzeniami, jakie miały miejsce w Krakowie, w ciągu wieków:

  1. przystanek: WAWEL ─ wspomnienie króla Kazimierza Wielkiego i przywilejów nadanych Żydom
  2. przystanek: PL. WOLNICA 4 ─ modlitwa pokutna – antysemityzm, tumulty, grabieże, prześladowania, szmalcownictwo, zdrada, pogrom, marzec 1968r.
  3. przystanek: SYNAGOGA STARA ─ odezwa Kościuszki i odpowiedź rabinów krakowskich
  4. przystanek: POMNIK OFIAR HOLOKAUSTU – głos oddajemy przedstawicielom Niemiec
  5. przystanek: UL. MIODOWA (Gmina Żydowska i JCC
  6. przystanek: SYNAGOGA TEMPEL ─ koncert finałowy

Przesłanie Marszu:

  • Edukacja (przypominanie młodemu pokoleniu o wspólnym dziedzictwie)
  • Pojednanie (krok w stronę uzdrawiania relacji między Polakami a Żydami)
  • Aspekt socjologiczny (sprzeciw wobec wszelkich form antysemityzmu, budowanie więzi i wspólnej przyszłości)

Inicjatywę tę poparli i zapowiedzieli swój udział m.in.: ks. bp Grzegorz Ryś, prezes Żydowskiej Gminy Wyznaniowej Tadeusz Jakubowicz, rabin Avi Baumol, pastor prezbiter Wiesław Didoszak.

AKTUALNOŚCI

Podsumowanie Marszu Pamięci i Życia w Krakowie (2016)

W niedzielę 11 września 2016 roku odbył się Marsz pamięci i życia, upamiętniający wielowiekową obecność Żydów w Krakowie. Chrześcijanie i Żydzi z różnych miejsc świata przeszli wspólnie ulicami Krakowa rozmyślając nad łączącymi nas przez wieki relacjami. Wydarzenie...

czytaj dalej