MARSZ PAMIĘCI I ŻYCIA W KRAKOWIE
11 września 2016 roku godz. 16.00
Jesteśmy Polakami, mieszkańcami Krakowa. Żyjemy w mieście o wielowiekowej spuściźnie bogactwa kulturowego. Nie uczyniliśmy go będąc monolitem społecznym. Kilkaset lat temu przybyli do nas Żydzi – szukając schronienia i bezpieczeństwa.. dając w zamian światłą myśl, pracę, odmienność tradycji religijnej!
Chcielibyśmy upamiętnić ich obecność między nami! Wyrazić wdzięczność za każdy owoc życia na tej ziemi. Za wszystko, co potrafimy dostrzec, nazwać, uwypuklić; ale również za dary ukryte przed naszymi oczyma.. one także wpłynęły na miasto i zmieniły jego dzieje. Jesteśmy pokoleniem, któremu nie było dane doświadczyć wspólnego życia na polskiej ziemi, a jednak odczuwamy rodzaj pustki, tęsknoty i ciszy…
Postanowiliśmy, wspólnie z grupą chrześcijan – Polaków i Niemców, zorganizować marsz jako znak pamięci o żydowskich mieszkańcach Krakowa, którzy przez stulecia razem z naszymi przodkami tworzyli to miasto. Pragniemy, aby ten akt był wyrazem naszej pokuty za dotychczasowy stosunek ogółu chrześcijan do Żydów. Jednocześnie marzymy, aby wybrzmiała z nas radość, że ONI SĄ naszymi „starszymi braćmi w wierze” – a my czerpiemy z ich dziedzictwa mądrości oraz nadziei! Poprzez marsz chcemy zaświadczyć, że pamiętamy o wspólnej historii. Zarówno o tym, co było w niej szlachetne i piękne, jak i o tym,
co niechlubne i podłe: o krzywdach, niesprawiedliwości, o niewinnie przelanej krwi.
Na czas marszu wybraliśmy hebrajski miesiąc elul. Żydowski czas pokuty, refleksji przed nadchodzącym Nowym Rokiem.. Przygotowanie do zupełnie innego, oczyszczonego.. uświęconego momentu.. Miesiąc Elul w kalendarzu gregoriańskim tego roku przypada na wrzesień. To również ważna rocznica – rozpoczęcia II wojny światowej. Wydarzenia, które dramatycznie zmieniło sytuację Żydów w Europie.
Marsz Pamięci i Życia odbędzie się 11 września 2016 roku, tj. 8 elul 5776 roku. Rozpoczynamy od godz. 16.00 zgromadzeniem na dziedzińcu Collegium Maius. Stamtąd wyruszymy ul. Jagiellońską trasą, na której planujemy kilka przystanków, aby pochylić się nad historią Żydów i wydarzeniami, jakie miały miejsce w Krakowie, w ciągu wieków:
- przystanek: WAWEL ─ wspomnienie króla Kazimierza Wielkiego i przywilejów nadanych Żydom
- przystanek: PL. WOLNICA 4 ─ modlitwa pokutna – antysemityzm, tumulty, grabieże, prześladowania, szmalcownictwo, zdrada, pogrom, marzec 1968r.
- przystanek: SYNAGOGA STARA ─ odezwa Kościuszki i odpowiedź rabinów krakowskich
- przystanek: POMNIK OFIAR HOLOKAUSTU – głos oddajemy przedstawicielom Niemiec
- przystanek: UL. MIODOWA (Gmina Żydowska i JCC
- przystanek: SYNAGOGA TEMPEL ─ koncert finałowy
Przesłanie Marszu:
- Edukacja (przypominanie młodemu pokoleniu o wspólnym dziedzictwie)
- Pojednanie (krok w stronę uzdrawiania relacji między Polakami a Żydami)
- Aspekt socjologiczny (sprzeciw wobec wszelkich form antysemityzmu, budowanie więzi i wspólnej przyszłości)
Inicjatywę tę poparli i zapowiedzieli swój udział m.in.: ks. bp Grzegorz Ryś, prezes Żydowskiej Gminy Wyznaniowej Tadeusz Jakubowicz, rabin Avi Baumol, pastor prezbiter Wiesław Didoszak.
AKTUALNOŚCI
Film z Marszu Pamięci i Życia w Krakowie 2016 (PL i ENG)
Film w wersji polskiej i angielskiej o wydarzeniu w niedzielę 11 września 2016 roku w Krakowie gdzie odbył się Marsz Pamięci i Życia. wersja...
czytaj dalejPodsumowanie Marszu Pamięci i Życia w Krakowie (2016)
W niedzielę 11 września 2016 roku odbył się Marsz pamięci i życia, upamiętniający wielowiekową obecność Żydów w Krakowie. Chrześcijanie i Żydzi z różnych miejsc świata przeszli wspólnie ulicami Krakowa rozmyślając nad łączącymi nas przez wieki relacjami. Wydarzenie...
czytaj dalejZaproszenie
...
czytaj dalejInformacje o marszu w języku angielskim
Information about March in English No Title No...
czytaj dalejNajstarsze krakowskie synagogi
Zobacz dokument o najstarszych krakowskich synagogach No Title No...
czytaj dalej